بانیان – همه گیری ، حاکمیت ضعیف جنوب شرقی آسیا را آشکار کرده است | آسیا

منبه سختی دنبال می شود خط مورد نظر دولت مورد حمایت ارتش تایلند. در برابر تظاهرات فزاینده خواستار استعفای نخست وزیر ، قانون اساسی جدید و سلطنت اصلاح شده ، در 15 اکتبر دولت “وضعیت” اضطراری “شدید” را وضع کرد و تجمع بیش از پنج نفر را ممنوع کرد. جنبش اعتراضی بی شکل به دور از اینکه گاو بزند ، به یک مخالفت قاطع تبدیل شد.

فعالان جوان ، بسیاری هنوز در مدرسه بودند ، به خیابانهای بانکوک سرازیر شدند. آنها نمادهای سرکشی مانند احترام سه انگشتی وام گرفته شده از “بازیهای گرسنگی” را که یک رمان تیزبین است ، همراه با تاکتیک های فلش موبایل که از اعتراضات هنگ کنگ الهام گرفته شده ، به نمایش گذاشتند. فعالان از پیروزی صحبت می کنند. به نوعی ، آنها درست هستند: تابوهای دیرینه ، مانند یکی علیه انتقاد از سلطنت ، شکسته شده اند. فرمان اضطراری در تاریخ 22 اکتبر پس گرفته شد.

خشم و عصبانیت نخست وزیر و رهبر کودتای پیشین ، پریوت چان اوچا ، و نزدیکان وی قابل لمس است – این احساس که اعتراضات یک نمایش ناخوشایند ناخوشایند است. از این گذشته ، از نظر بهداشتی ، دولت همه گیرها را به طرز چشمگیری مدیریت کرد ، فقط با 3،709 مورد 19 مورد و 59 مورد مرگ. تایلند که شدیداً به گردشگری وابسته است ، اکنون می خواهد دوباره برای بازدید کنندگان باز شود. در 20 اکتبر اولین هواپیمای مسافرتی چینی در بانکوک فرود آمد.

معترضین ، اما اوضاع را طور دیگری می بینند. برای شروع ، آنها می گویند ، هفته ها قفل شدن باعث ایجاد یک تخمیر در شبکه های اجتماعی شد ، که پس از تخفیف محدودیت ها در ماه جولای منفجر شد. اما مهمتر از همه ، رسیدگی به بیماری همه گیری ، عواقب اقتصادی وخیمی است. اقتصاد تایلند ممکن است در سال جاری نزدیک به 8 درصد کاهش یابد. بسیاری از بیش از 500000 دانشجوی دانشگاه که در هفته های آینده فارغ التحصیل می شوند ، تعجب می کنند که چگونه کار پیدا می کنند. یک دانشجو می گوید او و همکارانش چشم اندازهای ناخوشایند خود را با ثروت ناشایست پادشاه ، نخبگان کلپوکراتیک و سایر تجسم های حاکمیت شنیع مرتبط می دانند.

مطالب جدید دیدنی  ارزان ترین فروشگاه لوازم خانگی در کدام شهر است؟

سلطنت و افراط و تفریط آن مختص تایلند است. اما میزان اشتراک دیدگاه جوانان در سراسر جنوب شرق آسیا چشمگیر است. در منطقه ای که پیش بینی می شود اقتصاد آن در سال جاری تقریباً 4٪ كاهش یابد ، بانك جهانی هشدار می دهد كه covid-19 با آسیب رساندن به سرمایه گذاری ، سرمایه انسانی و بهره وری ، تأثیری پایدار ، به ویژه روی رشد فراگیر خواهد داشت. بانک پیش بینی کرده است که ، در سراسر آسیای شرقی و اقیانوس آرام ، تعداد افراد فقیر 38 میلیون نفر افزایش خواهد یافت. بیشتر آنها در جنوب شرقی آسیا خواهند بود. قربانیان بیشترین آسیب دیده را جوانان ، به ویژه در آن کشورها مانند اندونزی و فیلیپین ، با بخش های غیررسمی بزرگ تشکیل می دهند.

از نظر جنوب شرقی آسیا ، تأثیر اقتصادی ویروس کرونا حتی از بحران مالی آسیا در سالهای 1997-98 جدی تر است. سپس ، پریشانی اقتصادی نقایص وخیم منطقه را در زمینه حاکمیت برملا کرد. این فراخوان ها ، به ویژه در میان جوانان ، برای تغییر سیاسی ایجاد شد. این بحران جنبشی دموکراتیک را در تایلند آغاز کرد. در اندونزی بذر سقوط سوهارتو ، دیکتاتور پیر و یک دوره جدید و دموکراتیک رفرماسی.

با این وجود همه گیری ، تغییرات مناسب را نشان داده است. در کامبوج ، هون سن ، مرد قدرتمند ، مانند یک پادشاه خمر قرون وسطایی دادگاه برگزار می کند ، پیوند را تحمل می کند و منتقدان را حبس می کند. در مالزی ، پس از امید به اصلاح ، حاکمیت همچنان شامل جلب گرایی ، خرید رای و سرکوب است (و اکنون ویروس کرونا با انتقام جویی در حال بازگشت است).

مطالب جدید دیدنی  بهترین جراح ژنیکوماستی

وزارت بهداشت اندونزی چنان توسط اختلاس گران فاسد شده است که وقتی همه گیری رخ داد ، برای پاسخگویی تلاش کرد. سطح آزمایش آن در پایین ترین سطح در جهان است. در فیلیپین ، رئیس جمهور رودریگو دوترته ، که به دلیل مدیریت نامناسب ویروس نیز مشهور است ، منتقدان ، از جمله معاون رئیس جمهور و رسانه های محلی را تحت تعقیب قرار داده است. اکنون نماینده دادگستری دولت تصویب کرده است که دیدن دارایی های اعلام شده مقامات کار عموم مردم نیست.

در سرتاسر آسیای جنوب شرقی ، انتخابات یا برای تحکیم قدرت وجود دارد یا برای ایجاد یک چرخش. برخی از نمایندگان کنگره فیلیپین در یک دوره سه ساله ثروت خود را سه برابر می کنند. نه تنها در تایلند بلکه در کامبوج ، مالزی ، فیلیپین و اندونزی – جایی که اعتراضات خیابانی علیه قانونی جدید که حقوق کارگران و محیط زیست را تضعیف می کند در جریان است – جوانان شجاع علیه روش های قدیمی صحبت می کنند. برخی از خدایان در این خشم ناخوشایند یک نیروی مقاومت ناپذیر است. آیا این قدرت می تواند قدرتمندتر از توده غیر قابل حرکت روحانیون ، بوروکرات ها و قدرتمندان مستقل در جنوب شرقی آسیا باشد؟ خوب ، این یک موضوع دیگر است.

یادداشت سردبیر: برخی از پوشش های covid-19 ما برای خوانندگان رایگان است اکونومیست امروز، خبرنامه روزانه ما. برای اطلاعات بیشتر و ردیاب همه گیر ما ، به مرکز ما مراجعه کنید

این مقاله در بخش چاپ آسیا تحت عنوان “یک حالت تب دار” منتشر شد

از این محتوا استفاده مجدد کنیدپروژه اعتماد