ایران و همسایگان عربش بر سر یک نام تقسیم شده اند

منTS واترز به طرز عجیبی آرام هستند اما طوفانی بر سر نام آنها در راه است. ایران اصرار دارد که آبراهی که کشور را از همسایگان عربش جدا می‌کند، باید خلیج فارس نامیده شود. اکثر نقشه نگاران غربی با این موضوع موافق هستند. اما در آن سوی دریا، اعراب به دنبال آن هستند که آن را خلیج عربی بنامند. (Google Earth شرط های خود را با استفاده از هر دو نام پوشش می دهد.) این آب ها به عنوان مانعی طبیعی برای قرن ها رقابت اعراب و فارس، روابط آشفته فزاینده ای را منعکس می کنند.

به این داستان گوش کن
از صدا و پادکست بیشتر لذت ببرید iOS یا اندروید.

مرورگر شما پشتیبانی نمی کند

آخرین کاتالیزور مسابقات فوتبال است. عراق برای اولین بار در چند دهه اخیر میزبان جام خلیج عربی بوده است که در آن همه کشورهای همسایه آبراه، از جمله ایران، شرکت می کنند. مایل است نشان دهد که وفاداری هایش کجاست. محمد السودانی، نخست وزیر عراق، پیش از مراسم افتتاحیه در بصره، شهر میزبان، گفت: «امروز ما بخشی از نظام عربی هستیم و مشتاقیم روابط خود را با کشورهای حاشیه خلیج فارس حفظ کنیم. که نزدیک مرز ایران است. مقتدی الصدر، روحانی که ریاست بزرگترین گروه عراق در پارلمان را بر عهده دارد، در توییتی نوشت: «به کشورهای حوزه خلیج فارس خوش آمدید».

ایران نافرجام گریه می کند. معاهداتی نشان داده است که مدعی است ثابت کند خلیج از زمان داریوش بزرگ در قرن پنجم پارسی بوده است. قبل از میلاد مسیح. همچنین سفیر عراق را احضار کرده، عراق را در مجلس ایران محکوم کرده و عبارت خلیج فارس را بر روی استادیوم فوتبال در تهران، پایتخت، پخش کرده است. علیرضا سلامی، یک ایرانی تندرو، اصرار دارد: «فارسی بوده و همیشه خواهد بود». نماینده مجلسکه می گوید عراق باید عذرخواهی کند.

احساس نارضایتی ایران بیش از پیش تلخ است، زیرا دولت آقای سودانی به عنوان طرفدار ایران از زمان تسخیر بغداد توسط شاه عباس در چهار قرن پیش مورد ستایش قرار گرفته بود. عراق یکی از بزرگترین شرکای تجاری ایران، همچنین تنها کشور دیگر خاورمیانه است که توسط مسلمانان شیعه اداره می شود. و 120000 مبارز دارد که به رهبر معظم ایران، آیت الله علی خامنه ای اظهار وفاداری می کنند. این حتی بیشتر از حزب الله، شبه نظامیان شیعه طرفدار ایران در لبنان است.

با این حال، اقتصاد کشورهای نفت‌خیز خلیج فارس فرصت‌های سرمایه‌گذاری مناسب‌تری را نسبت به ایران به عراق ارائه می‌دهد که تحریم‌های غرب با مشکل مواجه شده است. و اگرچه اکثر ساکنان بصره مانند همسایگان ایرانی خود در آنسوی مرز شیعه هستند، بسیاری به جام فوتبال نگاه می کنند تا خاطرات خوش کویتی ها و سعودی ها را زنده کنند، کسانی که از اسلام سنی پیروی می کنند اما هنوز برای تفریح ​​به شهر می آمدند. .

این بار ده‌ها هزار هوادار قرنطینه بصره را برای تشویق تیم‌های خود از سراسر خلیج عربی بستند. طالب عبدالعزیز، شاعر بصره، با اشاره به نفوذ سیاسی ایران می گوید: «اشغال ایران یک فاجعه برای اقتصاد عراق و فرهنگ عربی بوده است. او می‌گوید سه دهه پس از حمله این کشور به کویت، عراق را در میان کشورهای عربی به یک منفرد تبدیل کرد.

مطالب جدید دیدنی  یک قتل در آبسارد - پدر برنامه هسته ای ایران ترور شد | خاورمیانه و آفریقا