استبداد محرومیت – پیروزی برای بشار اسد به معنای رنج بیشتر مردمش است | خاورمیانه و آفریقا

تیاو قیمت مواد غذایی در سوریه به حدی بالا رفته است که زنان علفهای هرز را برای خوردن جوش می آورند. در نانوایی های دمشق ، پایتخت ، مردها روی هم غل و زور می زنند تا نان یارانه ای موجود را بدست آورند. در سراسر کشور ، برای مارهای بنزینی صف های کیلومتری. قسمتهای زیادی از برخی شهرها آوار است. ارزش این ارز آنقدر کم است که مردم محلی از آن به عنوان کاغذ سیگار استفاده می کنند.

این قرار بود که یک سال بهبود بشار اسد باشد. پس از نزدیک به یک دهه جنگ داخلی ، دیکتاتور سوریه شورشیانی را که سعی در استقرار وی داشتند ، شکست داده است. او امیدوار بود که آخرین فشار پیروزی وی را مهر و موم کند و قدرتهای خارجی ، با مشاهده چاره ای ، روابط دیپلماتیک خود را دوباره برقرار کرده و هزینه های بازسازی را پرداخت کنند.

تاکنون ، اینطور کار نشده است. شورشیان با حمایت ترکیه حمله بهاری آقای اسد را در آخرین سنگر بزرگ خود در استان ادلب دفع کردند (به نقشه مراجعه کنید). علیرغم قول دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا برای عقب نشینی ، نیروهای آمریکایی همچنان در شمال شرقی نفت خیز سوریه باقی مانده و به کردها برای تحکیم حاکمیت خود بر سرزمین کمک می کنند. تحریم های آمریکا به اقتصاد سوریه آسیب رسانده است. بحران مالی در همسایگی لبنان این درد را می افزاید. سپس covid-19 وجود دارد که به شدت به سوریه ضربه می زند. می گوید ، شرایط بشردوستانه در سرزمین های تحت کنترل رژیم اکنون از اوج جنگ بدتر است سازمان ملل.

جنگ قبلاً اقتصاد را توخالی کرده بود. سوریه اکنون 60،000 بشکه نفت در روز تولید می کند که ششمین تولید نفت قبل از جنگ است. محصول گندم سال گذشته نیمی از متوسط ​​قبل از جنگ بود. سوری ها مدت طولانی است که پول خود را در بانک های لبنان پارک می کنند ، اما سال گذشته این بانک ها برداشت های محدودی را انجام داده اند و همه از ارز سخت برخوردار نیستند. بخشی از آن ، پوند سوریه فقط در سال جاری بیش از 70 درصد ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است. قیمت کالاهای اصلی افزایش یافته است. در همین حال ، رژیم کمک های مالی و یارانه ای را کاهش داده است. دولت سوریه برای محافظت از بانک های خود وام ها را مسدود کرده و معاملات دلار را ممنوع کرده و برداشت را نیز محدود کرده است.

Covid-19 درد اقتصادی را تشدید می کند. می گوید ، حدود 60٪ از مشاغل سوریه به طور موقت یا دائم به دلیل همه گیری بسته شده اند سازمان ملل. رژیم در ماه مارس کشور را قفل کرد ، اما محدودیت ها توسط شهروندان ناامید به سرعت نادیده گرفته شدند. اکنون هزینه از نظر بهداشتی در حال روشن شدن است.

رژیم سعی کرده است میزان شیوع آن را پنهان کند. پزشکان متخصص به پزشکان دستور می دهند که ذات الریه و نه کووید -19 را مقصر مرگ ها بدانند. به طور رسمی کمتر از 200 سوری بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند. اما تعداد آنها مطمئناً خیلی بیشتر است. “ما می دانیم که انتقال جامعه گسترده است ، زیرا تقریباً 90٪ موارد تازه تأیید شده را نمی توان در یک منبع شناخته شده جستجو کرد ،” سازمان مللهماهنگ کننده امداد و نجات. بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان کالج امپریال لندن انجام شد ، تعداد کشته شدگان در دمشق می تواند 80 برابر آمار رسمی باشد. تقریباً 40٪ از افراد آنجا ممکن است از قبل ویروس گرفته باشند. فقط افراد کاملاً متصل تخت بیمارستان می گیرند. پزشکان با کپسول های اکسیژن دور می شوند و بهبودی بیماران را ارائه می دهند.

کشورهایی که در گذشته به کمک سوریه آمده بودند نمی توانند یا نمی خواهند. ایران که از آقای اسد حمایت می کند ، خود تحت تحریم است و توانایی پرداخت کمک اقتصادی زیادی را ندارد. متحد بزرگ دیگر دیکتاتور ، روسیه نیز تحت تحریم است. سوری ها می گویند این می تواند کارهای بیشتری انجام دهد ، اما به نظر می رسد رئیس جمهور ولادیمیر پوتین از اهرمی که ناامیدی سوریه به او می دهد خوشش می آید. اوایل این ماه ، سرگئی لاوروف ، وزیر امور خارجه وی ، به دنبال قراردادهای جدید انرژی و ساخت و ساز ، از دمشق بازدید کرد. یک تاجر سوری وفادار به رژیم می گوید: “ناجیان ما کرکس شده اند.” آمریکا و اروپا برای چیزهایی مانند غذا و دارو پول می فرستند ، اما آنها از تأمین بودجه بازسازی خودداری می کنند – حداقل تا رسیدن به یک توافق سیاسی.

آقای ترامپ امیدوار است که بتواند آقای اسد را به سمت توافقی سوق دهد که در نهایت ، ممکن است به زمان قدرت خود خاتمه دهد. محدودیت های اعمال شده در ماه ژوئن معاملات ارزی را شامل می شود ، از جمله حواله هایی که بسیاری از مردم سوریه به آن وابسته هستند. آنها همچنین به امید رژیم برای انتقال عملیات بانکی خود از بیروت به دبی پایان دادند. کشورهای اروپایی تحریم های خود را علیه خانواده و افراد برجسته آقای اسد اعمال کرده اند. برخی نیز در تلاشند تا رژیم را برای جنایات خود مسئول بدانند. قضات آلمانی در دادگاه دو مقام سوری متهم به شکنجه شواهد می شنوند. هلند تهدید کرده است که پرونده ای را علیه رژیم به جرم جنایات جنگی در دادگاه بین المللی دادگستری لاهه آغاز خواهد کرد.

با این حال رژیم در حال رشد بیشتر درنده است. این در حال حاضر از کسانی که با آن مخالف بودند فرار کرده است. اکنون طعمه تجار و کشاورزان حمایت کننده از آن است. گفته می شود که افسران گمرک و شبه نظامیان کامیون ها را توقیف کرده و کالا را توقیف می کنند ، سپس برای بازگشت آنها رشوه سنگین می خواهند. برای جمع آوری مالیات ، دولت از ژنرالها و فرماندهان جنگ استفاده می کند ، که هزینه های خود را کاهش می دهند. نمایندگان رژیم در حال خرید املاک و مستغلات و مشاغل با تخفیف از طبقه متوسط ​​فقیر هستند. یک تحلیلگر که اغلب به دمشق می رود ، می گوید: “اسد هر چه بیشتر اقتصاد را برای خود تصاحب می کند.”

وفاداران از آینده تعجب می کنند. یک تاجر سوری از آقای اسد می گوید: “من دیگر مطمئن نیستم که او زنده خواهد ماند.” برخی دیگر رویاهایی دور از ذهن دارند که ممکن است سوریه را از گرداب خارج کند. اگر یک اسرائیل از رژیم است ، اگر آقای اسد بتواند کلاهبرداری را با رئیس جمهور ترکیه ، رجب طیب اردوغان به خاک بسپارد ، شرکت های ساختمانی ترکیه می توانند برگردند و سوریه را از نو بسازند. یکی دیگر از اینها آرزو دارد که با تعامل با اسرائیل ، که صدها حمله هوایی به اهداف ایرانی در سوریه انجام داده است ، آمریکا را فریب دهد.

به نظر می رسد آقای اسد به دیپلماسی بی علاقه است. یک دوست خانوادگی می گوید: “موقعیت او از روز اول تغییر نکرده است.” پس از دو دهه قدرت ، رژیم وی مقاومت قابل توجهی داشته است. وفاداران و کارمندان دولت هیچ جای دیگری برای چک پرداخت حقوق ندارند. پلیس مخفی اعتراض عجیب و غریب را از بین می برد ، در حالی که ارتش فشارهای خود را بر ادلب ادامه می دهد. دوره هفت ساله آقای اسد در تابستان سال آینده به پایان می رسد ، زمانی که وی در حال برنامه ریزی برای انتخابات ساختگی دیگری است. گفته می شود که او و همسرش اسما در حال آرایش پسر 18 ساله خود ، حافظ ، هستند تا یک روز سرپرستی امور را به دست بگیرند. برای اسدها ، باقی ماندن در قدرت به اندازه کافی پیروزی است.

این مقاله در بخش چاپ خاورمیانه و آفریقا تحت عنوان “Despot of محرومیت” چاپ شد.

از این محتوا استفاده مجدد کنیدپروژه اعتماد

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>