ادغام مدارها – نحوه خرید Arm توسط انویدیا چگونه می تواند بازارهای جدیدی را باز کند | کسب و کار

دبلیوHEN SOFTBANK، یک گروه فناوری ژاپنی ، 32 میلیارد دلار برای Arm در سال 2016 پرداخت کرد ، این بزرگترین معامله در تاریخ تراشه سازی بود. این رکورد تا 13 سپتامبر حفظ شد ، زمانی که انویدیا ، تراشه ساز بزرگ آمریکایی ، قصد خود را برای خرید تراشه تراشه مستقر در انگلیس به مبلغ 40 میلیارد دلار اعلام کرد.

اگرچه آنها از یک صنعت مشترک برخوردارند ، اما Arm و صاحب احتمالی آن بسیار متفاوت هستند. انویدیا می سازد پردازنده گرافیکیs: گران قیمت ، تراشه های شتاب دهنده ویژه برای گیمرها و خرد کردن تعداد هوش مصنوعی در مراکز داده. بازوی مجوز طرح های اصلی برای تراشه های همه منظوره را در تلفن های هوشمند گرفته تا اتومبیل ها و gizmos های رایانه ای که “اینترنت اشیا” را تشکیل می دهند ، مجوز می دهد.منایتی) مشتریان هر ساله بیش از 20 میلیارد تراشه با طراحی بازو ارسال می کنند.

موقعیت سنگین آرم منطق SoftBank برای خرید این شرکت بود. اما تحت مالکیت ژاپن کمرنگ شده است. درآمد راکد بوده و شرکت ضرر جزئی اما مداوم داشته است (نمودار را ببینید). جف بلبر در CCS Insight ، یک شرکت تحلیل گر ، دلیل اصلی کاهش رشد بازار گوشی های هوشمند و حاشیه کم بودن این بازار است منایتی دنده. ارزیابی 40 میلیارد دلاری Arm تنها 25٪ بیشتر از زمانی است که SoftBank آن را خریداری کرده است – و اگر کسر کنید 1.5 میلیارد دلار Nvidia به کارمندان Arm پیشنهاد داده است که از ترک آنها جلوگیری کند و یک پرداخت 5 میلیارد دلاری نقدی یا سهام که SoftBank واجد شرایط است ، فقط 5٪ بیشتر است. تحت برخی شرایط در همین حال ، سرمایه بازار انویدیا ، چهار سال پیش خیلی بیشتر از مبلغی که SoftBank برای Arm پرداخت می کرد ، اکنون 309 میلیارد دلار است. فروش آن افزایش یافته است.

مطالب جدید دیدنی  تشک بادی ماشین و خرید انواع تشک های بادی داخل خودرو با تخفیف

یکی از انگیزه های خرید انویدیا تمایل به گسترش بازارهای موجود آن است. فناوری Arm می تواند به آن کمک کند تا نسخه های خاص خود را از پردازنده های عمومی تولید کند که کامپیوترهای مرکز داده را که شتاب دهنده های Nvidia در آن نصب شده اند ، تأمین می کند ، یک بازار پرسود تحت سلطه اینتل ، بزرگترین تولیدکننده تراشه در جهان. انویدیا ، به نوبه خود ، امیدوار است که پخت آن را انجام دهد پردازنده گرافیکی تخصص در طراحی Arm باعث جذابیت بیشتر آنها برای مشتریان شرکت خواهد شد.

آن دسته از مشتریان که شامل اپل ، کوالکام و سامسونگ هستند ، سکوت سنگینی را حفظ کرده اند. مدل تجاری آرم متکی به همان چیزی است که هرمان هاوزر ، یکی از بنیانگذاران آن ، “سوئیس صنعت نیمه هادی” توصیف کرده است – یعنی با فروش تراشه یا گجت خود با مشتریان خود رقابت نمی کند. اگر انویدیا محصولات آرم را به نفع اهداف خود تغییر دهد ، یا به خود اجازه دسترسی ترجیحی به طرح های آرم را بدهد ، خرید بی طرفی این تهدید را تهدید می کند.

انویدیا قول داده است که مدل تجاری Arm را دست نخورده حفظ کند. پنتریک مورهد ، تحلیلگر صنعت تراشه ، می گوید ، با اطمینان از چنین اطمینان عمومی ، جنسن هوانگ ، رئیس انویدیا ، خطر سرقت حقوقی – یا دعاوی احتمالی مجوزهای متضرر – را که می تواند ناشی از شکستن آنها باشد ، به خطر انداخته است. اما تحلیلگران دیگر اشاره می كنند كه درآمد مجوزهای Arm ، طبق استانداردهای Nvidia ، آبجو كوچك است. اگر بتوان از معامله Arm برای انحصار انویدیا به بازارهای جدید استفاده کرد ، منطق سرد تجاری ممکن است آقای هوانگ را ترغیب کند که شانس خود را فشار دهد. متولیان RISCVمجموعه ای از طرح های آزادانه در دسترس ، هیچ وقت از یاد نرفت که مستقل و عاری از چنین تعارضاتی است.

مطالب جدید دیدنی  اخراج رای دهندگان - بورکینافاسو می گوید نظرسنجی آن معتبر خواهد بود ، هر میزان که شرکت کنید | خاورمیانه و آفریقا

مشکلات نظارتی نیز ظاهر می شود. دولت انگلیس از نظر مداخله جویی روبرو است و احتمالاً رشته هایی مانند نگه داشتن مقر آرم در این کشور را بهم پیوسته است. چین نیز ممکن است مخالفت کند. این در حال حاضر از تلاش های آمریکا برای خفه کردن شرکت های فن آوری خود ناراحت است (به مقاله مراجعه کنید). تصاحب انویدیا باعث می شود Arm – تأمین کننده مهمی – کاملاً تحت کنترل آمریکا درآید. آقای بلبر می گوید ، حتی در مواقع عادی ، چین ممکن است از چنین دورنمایی جلوگیری کند. در اواسط جنگ سرد فناوری حتی علاقه کمتری خواهد داشت.

این مقاله در بخش تجارت چاپ چاپ تحت عنوان “ادغام مدارها” منتشر شد

از این محتوا استفاده مجدد کنیدپروژه اعتماد