آیا نارندرا مودی بالیوود را علیه مسلمانان می چرخاند؟

بOLLYWOOD دارد تا حد زیادی از بلای هند درگیری هندی و مسلمان رها شد. صنعت فیلم هندی با ارزش‌های لیبرال، ستاره‌های مسلمان و ازدواج‌های سلبریتی هندو و مسلمان، به نوعی پادزهر قدرتمندی برای آن بوده است. یک مشاجره به شدت سیاسی بر سر فیلمی کم‌هزینه و ظاهراً اسلام‌هراسی به نام «داستان کرالا» که این ماه اکران شد، نشان می‌دهد که رکورد مدارا در خطر است. این جنجال باعث درگیری های جمعی، حداقل یک کشته و بیش از 100 بازداشت در ایالت غربی ماهاراشترا شده است.

حتی قبل از اکران اخیر فیلم، که درباره یک زن هندو ساختگی است که به اسلام گروید و سپس رادیکال شد، شروع شد. یک تریلر بازاریابی برای این فیلم ادعا کرد که 32000 دختر از ایالت جنوبی کرالا به زور به اسلام گرویده اند و سپس به گروه های جهادی در سوریه و یمن پیوسته اند. این یک اغراق فاحش بود. در سال 2016، حدود 20 مرد و زن جوان کرالا، یک ایالت مرفه جنوبی که به دلیل تحصیلات عالی خود شناخته می شود، را ترک کردند تا به دولت اسلامی، یک گروه جهادی بین المللی بپیوندند. اما این امر نارندرا مودی و حزب ملی‌گرای هندو بهاراتیا جاناتا را منصرف نکرد.BJP) از حمایت مشتاقانه از فیلم. نخست وزیر هند در حین تبلیغات انتخاباتی اخیر کارناتاکا، ادعا کرد که “شکل جدیدی از تروریسم” را افشا کرده است.

دوتا بزرگ BJPایالت های مادیا پرادش و اوتار پرادش معافیت های مالیاتی برای فیلم اعلام کردند. این BJP وزیر امور خارجه آسام در توئیتی نوشت: همه باید این فیلم را با دخترانشان ببینند. در همین حال رهبران اپوزیسیون آن را محکوم کردند. وزیر ارشد کمونیست کرالا این فیلم را محصول «سنگ پریور»، گروهی از سازمان‌های راستگرای هندو نامید. در تامیل نادو، سینماها آن را کشیدند. بنگال غربی آن را ممنوع کرد، اگرچه این ممنوعیت بعداً توسط دادگاه عالی هند لغو شد.

مطالب جدید دیدنی  روس ها کمک کرده اند تا بازار املاک دبی دوباره داغ شود

«داستان کرالا» از رادیکال‌سازی واقعی تعداد معدودی از مسلمانان کرالی برای تبلیغ یک تئوری توطئه هندوی دست راستی به نام «جهاد عشق» استفاده می‌کند، که در آن مردان مسلمان بدجنس زنان جوان غیرمسلمان بی‌گناه را شکار می‌کنند. چنین توطئه های هندوها، که توسط آنها به اجرا درآمد BJP همانطور که در آخرین گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا در مورد آزادی مذهبی در این ماه گزارش شده است، سیاستمداران منجر به افزایش حملات علیه غیر هندوها شده اند. “حملات به اعضای جوامع اقلیت مذهبی، از جمله قتل، حمله و ارعاب، در طول سال اتفاق افتاد.”

یکی دیگر از فیلم‌های هندی تفرقه‌انگیز، «پرونده‌های کشمیر»، روایتی طرفدار هندو از تراژدی جاری کشمیر که سال گذشته اکران شد، ظاهراً برخی از این خشونت‌ها را برانگیخت. این نیز به شدت توسط آقای مودی و حزبش تبلیغ شد. بنابراین، «داستان کرالا» که اکنون در تقریباً 1500 سینما در هند و بیشتر در خارج از کشور پخش می‌شود، روند نگران‌کننده‌ای را نشان می‌دهد: همکاری رو به رشد بین سیاست شوونیستی آقای مودی و فرهنگ عامه هند.