آیا حذف کربن می تواند به یک تجارت تریلیون دلاری تبدیل شود؟

«تیروز ما می بینیم جولیو فریدمن در حالی که به چشم‌انداز تیره و تاریک خیره می‌شود، گفت: تولد یک گونه جدید. همراه با صدها نفر از بزرگان، فن‌شناس مشهور انرژی به دعوت 1PointFive، بخش Occidental Petroleum، یک شرکت نفتی آمریکایی، و Carbon Engineering، در پایان آوریل به گوشه‌ای دورافتاده از نفت تگزاس به نام Notrees سفر کرده بود. استارتاپ فناوری کانادایی با حمایت بیل گیتس. گونه مورد بحث از جهاتی شبیه به یک درخت است – اما نه نوع بیولوژیکی که در هیچ جای زمین بایر دیده نمی شود. در عوض، این یک تصنع درختی است: اولین “گرفتن مستقیم هوا” در مقیاس تجاری (DAC) گیاه در جهان.

مثل درخت، DAC دی اکسید کربن را از هوا می مکد، آن را غلیظ می کند و برای استفاده در دسترس قرار می دهد. در حالت طبیعی، این استفاده ایجاد مولکول های آلی از طریق فتوسنتز است. برای DAC، می تواند چیزهایی باشد که انسان ها قبلاً از CO استفاده می کنند2مانند افزودن گازدار به نوشیدنی‌ها، تشویق رشد سریع‌تر گیاهان در گلخانه‌ها یا در مورد Occidental، تزریق آن به مخازن زیرزمینی نفت برای فشرده کردن قطرات بیشتر نفت خام از گوشه‌ها و سوراخ‌ها.

با این حال برخی از 500000 تن CO2 که نیروگاه Notrees هر سال پس از راه اندازی کامل در سال 2025 تصرف می کند، در زیر دشت های تگزاس پمپ می شود تا در خدمت یک هدف بزرگ تر: مبارزه با تغییرات آب و هوایی. بر خلاف کربن ذخیره شده در گیاهان بیولوژیکی که می تواند هنگام قطع یا سوزاندن آزاد شود، CO22 مصنوع مصنوعی ممکن است برای مدت نامحدودی توقیف شود. شرکت‌هایی که می‌خواهند مقداری از انتشار کربن خود را خالص کنند اما به جبران‌های مبتنی بر زیست‌شناسی اعتماد ندارند، به ازای هر تن ذخیره‌شده به مدیران پروژه پرداخت خواهند کرد. این امر باعث می‌شود نوترز شاخه سبز یک چیز دیگر را نیز راه‌اندازی کند: یک صنعت واقعی.

Carbon Engineering و رقبای آن، مانند ClimeWorks، یک شرکت سوئیسی، Global Thermostat، یک شرکت کالیفرنیایی، و تعداد بیشماری استارتاپ در سراسر جهان، در حال جذب سرمایه خصوصی هستند. برنامه های Occidental برای ساخت 100 در مقیاس بزرگ DAC تاسیسات تا سال 2035. برخی دیگر در تلاشند تا دی اکسید کربن تولید شده توسط نیروگاه ها و فرآیندهای صنعتی را حتی قبل از ورود به اتمسفر پاک کنند، رویکردی که به عنوان جذب و ذخیره کربن شناخته می شود.CCS). در ماه آوریل اکسون موبیل از طرح های بلندپروازانه ای برای بخش جدید کم کربن خود رونمایی کرد که هدف بلندمدت آن ارائه چنین کربن زدایی به عنوان خدماتی برای مشتریان صنعتی در بخش هایی مانند فولاد و سیمان است که کاهش انتشار آلاینده های آنها در غیر این صورت دشوار است. این غول نفتی فکر می کند این بخش می تواند تا سال 2050 درآمد سالانه 6 تریلیون دلاری در سطح جهان داشته باشد.

رونق در حذف کربن، چه از جو و چه از منابع نقطه ای صنعتی، نمی تواند به اندازه کافی سریع رخ دهد. این سازمان ملل متحدپنل بین‌دولتی تغییرات آب‌وهوایی با حمایت این فرض را بر این می‌گذارد که اگر جهان می‌خواهد در راستای توافق آب‌وهوای پاریس، فرصتی برای محدود کردن گرمایش جهانی به ۲ درجه سانتی‌گراد بالاتر از سطح پیش‌صنعتی داشته باشد، انرژی‌های تجدیدپذیر، وسایل نقلیه الکتریکی و سایر فناوری‌های کربن‌زدایی کافی نیستند. . CCS و منابع “انتشارهای منفی” مانند DAC باید نقشی بازی کند

وزارت انرژی آمریکا محاسبه کرده است که اهداف اقلیمی این کشور نیاز به جذب و ذخیره بین 400 میلیون تا 1.8 میلیارد تن CO2 دارند.2 سالانه تا سال 2050، از 20 میلیون تن امروز. وود مکنزی، یک شرکت مشاوره انرژی، بر این باور است که اشکال مختلف حذف کربن در سطح جهان یک پنجم کاهش انتشار گازهای گلخانه ای مورد نیاز برای رسیدن به صفر خالص انتشار گازهای گلخانه ای تا سال 2050 را تشکیل می دهد. تن در سال، این معادل مکیدن بیش از 8 میلیارد تن دی اکسید کربن است.2 سالانه و این مستلزم تعداد بسیار زیادی سرمایه گذاری در مقیاس صنعتی برای حذف کربن است (نمودار 1 را ببینید).

مطالب جدید دیدنی  معرفی 5 پلاگین برتر وردپرس برای ترجمۀ سایت در سال 2022 - ترنسیس

برای سال‌ها چنین پروژه‌هایی از نظر فنی، شاید، اما غیراقتصادی تلقی می‌شدند. یک تخمین تأثیرگذار توسط انجمن فیزیک آمریکا در سال 2011 هزینه آن را تعیین کرد DAC 600 دلار در هر تن CO2 اسیر. در مقایسه، مجوز انتشار یک تن در حال حاضر حدود 100 دلار در آمریکا معامله می شود اتحادیه اروپاسیستم تجارت آلاینده ها CCS یک ناامیدی همیشگی بوده است سیمون فلاورز از وود مکنزی خاطرنشان می‌کند که بخش برق در طول سال‌ها حدود 10 میلیارد دلار هزینه کرده است تا این فناوری را به کار ببرد بدون اینکه چیز زیادی برای آن نشان داده شود.

حامیان محصول جدید پروژه های حذف کربن فکر می کنند این بار متفاوت است. یکی از دلایل خوش بینی آنها فناوری بهتر و مهمتر ارزانتر است (نمودار 2 را ببینید). هزینه جداسازی یک تن CO2 زیر Notrees فاش نشده است اما مقاله ای مربوط به سال 2018 در مجله منتشر شده است ژول برچسب قیمت را برای مهندسی کربن بگذارید DAC این سیستم بین 94 تا 232 دلار در هر تن زمانی که در مقیاس کار می کند. این بسیار کمتر از 600 دلار است و یک دنیا با آن فاصله ندارد اتحادیه اروپاقیمت کربن

CCS، که باید به طور قابل توجهی ارزان تر از DAC، همچنین کمی نوید بیشتری نشان می دهد. Svante، یک استارت آپ کانادایی، از مواد ارزان قیمت برای جذب CO استفاده می کند2 از گازهای دودکش صنعتی کثیف با قیمت حدود 50 دلار در تن (اگرچه این برچسب قیمت شامل حمل و نقل و ذخیره سازی نمی شود). شرکت‌های دیگر کربن جذب شده را به محصولاتی تبدیل می‌کنند که امیدوارند با سود آن را بفروشند. CarbonFree که با آن کار می کند ایالات متحده فولاد و BPیک شرکت نفت و گاز انگلیسی، CO را می گیرد2 از فرآیندهای صنعتی و تبدیل آن به مواد شیمیایی ویژه. LanzaTech که در مقیاس تجاری با ArcelorMittal، غول فولاد اروپایی و چندین شرکت صنعتی چینی مشارکت دارد، بیوراکتورهایی می سازد که انتشار کربن صنعتی را به مواد مفید تبدیل می کند. برخی از آنها به فروشگاه های کربن قابل حمل مانند شلوار یوگا Lululemon راه می یابند.

همه گفته شد، جذب کربن، استفاده و ذخیره سازی (CCUS وود مکنزی پیش بینی می کند که قرار است در این دهه 150 میلیارد دلار سرمایه گذاری در سطح جهان جذب کند. با ارزیابی پروژه های فعلی و پیشنهادی، این مشاوره جهانی را در نظر می گیرد CCUS ظرفیت – که در تعریف آن شامل می شود cCS، راه های مختلف برای استفاده از کربن جذب شده، و همچنین DAC– تا سال 2030 بیش از 7 برابر خواهد شد.

مطالب جدید دیدنی  جدیدترین مدل دستگیره درب چوبی، معرفی بهترین برند دستگیره درب

عامل دوم – احتمالا بزرگتر – پشت سرافکندگی اخیر فعالیت های حذف کربن، اقدام دولت است. یکی از راه‌های آشکار برای ارتقای صنعت این است که آلاینده‌های کربن را وادار کنیم برای هر تن کربنی که ساطع می‌کنند، هزینه‌ای به اندازه کافی بپردازند که به نفع آن‌ها خواهد بود که به حذف‌کننده‌های کربن بپردازند تا همه آن را پاک کنند، چه در منبع یا از منبع جو قیمت کربن مناسب مانند اتحادیه اروپایکی فعلی ممکن است، فقط در مورد، CCS قابل دوام برای DAC با این حال، برای اینکه یک شرکت سودآور باشد، احتمالاً مالیات باید کمی بالاتر باشد، که می‌تواند اقتصادهای وابسته به هیدروکربن‌ها را خفه کند. این، به علاوه چشم‌انداز ضعیف برای مالیات جهانی کربن، به این معنی است که برای پر کردن شکاف بین قیمت فعلی کربن و هزینه استخراج آن، به حمایت دولت نیاز است.

دیدگاه نوظهور در میان فن‌آوران، سرمایه‌گذاران و خریداران این است که جذب کربن به روشی توسعه می‌یابد که مدیریت ضایعات چندین دهه پیش انجام می‌داد – به عنوان یک تلاش اولیه پرهزینه اما ضروری که برای شروع به کار نیاز به حمایت عمومی دارد، اما می‌تواند به مرور زمان سودآور شود. این دیدگاه به طور فزاینده ای توسط سیاست گذاران نیز وجود دارد.

هدف برخی از صدها میلیارد دلاری که اخیراً مورد تأیید آمریکا قرار گرفته است، در راه اندازی صنعت حذف کربن است. اعتبار مالیاتی افزایش یافته که در یکی از قوانین، قانون کاهش تورم گنجانده شده است، تا 85 دلار به ازای هر تن CO2 ارائه می کند.2 به طور دائم ذخیره می شود (و همچنین 60 دلار در هر تن CO2 برای افزایش بازیافت نفت استفاده می شود، که CO را نیز جدا می کند2 البته به منظور تولید هیدروکربن بیشتر). Clio Crespy از Guggenheim Securities، یک شرکت سرمایه‌گذاری، محاسبه می‌کند که این اعتبار حجم انتشار گازهای گلخانه‌ای در آمریکا را که برای حذف کربن «به پول» بیش از ده برابر افزایش می‌دهد، افزایش می‌دهد. این اتحادیه اروپاواکنش آمریکا به آب و هوای آمریکا احتمالاً حذف کربن را نیز ترویج می کند. اوایل امسال اتحادیه اروپا و نروژ یک “اتحاد سبز” را برای تقویت برنامه های جذب کربن منطقه ای اعلام کردند.

با قیمت شستشوی یک تن CO2 دیگر کاملاً ماورایی نیستند، خریداران شروع به صف می‌کنند. فناوری بزرگ، با جیب‌های عمیق و تصویری پیشرو برای درخشان کردن، بسیار مشتاق است. مایکروسافت در 15 مه از برنامه‌های خود برای خرید بیش از 2.7 میلیون تن کربن (با مبلغی نامشخص) رونمایی کرد که طی یک دهه از نیروگاه‌های سوخت زیستی در دانمارک که توسط Orsted، یک شرکت بزرگ دانمارکی انرژی پاک اداره می‌شود، جذب شده و برای جداسازی زیرزمینی منتقل شده است. در دریای شمال توسط کنسرسیومی شامل Equinor، Shell و TotalEnergies، سه غول نفتی اروپایی. سه روز بعد، Frontier، یک باشگاه خریداران با سرمایه 1 میلیارد دلاری برای سرمایه‌گذاری‌های حذف کربن که عمدتاً توسط Alphabet، Meta، Stripe و Shopify تامین می‌شود، قراردادی به ارزش 53 میلیون دلار با Charm Industrial اعلام کرد. این شرکت 112000 تن CO را حذف خواهد کرد2 بین سال‌های 2024 تا 2030، با تبدیل زباله‌های کشاورزی، که در غیر این صورت با تجزیه کربن، کربن منتشر می‌کنند، به نفتی که می‌تواند در زیر زمین ذخیره شود.

مطالب جدید دیدنی  دولت اسرائیل با خشم بخش های جدید و غیرمنتظره مواجه است

واسطه‌های کربن برای اتصال پروژه‌ها و خریداران در حال ظهور هستند. NextGen، یک سرمایه گذاری مشترک بین شرکت میتسوبیشی، یک شرکت ژاپنی، و قطب جنوب، توسعه دهنده پروژه های حذف کربن و مدیریت سوئیسی، قصد دارد تا سال 2025 بیش از 1 میلیون تن اعتبارات حذف کربن تایید شده را به دست آورد و خریداران بزرگی را جذب کرده است. . این شرکت به تازگی خرید نزدیک به 200000 تن اعتبار کربن از 1PointFive و دو سرمایه گذاری دیگر را اعلام کرده است. خریداران نهایی شامل SwissRe و UBSدو غول مالی سوئیسی، میتسویی OSK لاینز، یک شرکت کشتیرانی ژاپنی و گروه مشاوره بوستون.

شاید بزرگ‌ترین نشانه‌ای که نشان می‌دهد کسب‌وکار حذف کربن پای دارد، استقبال آن از سوی صنعت نفت باشد. Occidental مشتاق است DAC. اکسون موبیل می گوید که از سال 2022 تا 2027، 17 میلیارد دلار صرف سرمایه گذاری با انتشار کمتر خواهد کرد. ccs. شورون، رقیب اصلی آمریکایی اکسون موبیل، میزبان سوانته در یکی از میادین نفتی خود در کالیفرنیا است. همانطور که قرارداد مایکروسافت نشان می دهد، همتایان اروپایی آن ها می خواهند قسمت هایی از کف دریای شمال را به یک سینک غول پیکر کربن تبدیل کنند. Equinor و Wintershall، یک شرکت نفت و گاز آلمان، قبلاً مجوزهایی را برای ذخیره کربن جذب شده از صنایع آلمان در سایت های دریای شمال دریافت کرده اند. Hugo Dijkgraaf، مدیر فناوری Wintershall، فکر می کند که شرکت او می تواند تا 30 میلیون تن CO را کاهش دهد.2 به گفته او، ایده این است که «از یک شرکت نفت و گاز به یک شرکت مدیریت گاز و کربن تبدیل شود».

عربستان سعودی، خانه آرامکو عربستان، غول نفتی جهان، هدف خود را افزایش خود قرار داده است. CCS ظرف 12 سال آینده 5 برابر می شود. انتظار می رود مرکز ذخیره سازی بزرگ آن در شهر صنعتی جبیل تا سال 2027 به بهره برداری برسد. ADNOCشرکت ملی نفت امارات متحده عربی می خواهد ظرفیت خود را تا سال 2030 شش برابر کند و به 5 میلیون تن در سال برساند.

منتقدان نفت‌دان ادعا می‌کنند که اشتیاق آن‌ها برای حذف کربن عمدتاً برای بهبود شهرت خود در چشم مصرف‌کنندگانی است که به طور فزاینده‌ای نسبت به آب و هوا آگاه هستند، در حالی که برای مدت طولانی‌تری نفت خام بیشتری تولید می‌کنند. مطمئناً حقیقتی در این مورد وجود دارد. اما با توجه به نیاز فوری به جذب کربن در منبع و دستیابی به انتشارات منفی گسترده، مشارکت مشتاقانه شرکت‌های نفتی غول‌پیکر، با بودجه‌های سرمایه‌ای عظیم و تخصص مفید در مهندسی و زمین‌شناسی، قابل استقبال است.

برای اینکه در صدر بزرگ‌ترین داستان‌های کسب‌وکار و فناوری قرار بگیرید، در آخرین خبر، خبرنامه هفتگی مختص مشترکین ما ثبت‌نام کنید.