آمریکا آفریقای جنوبی را به ارسال سلاح به روسیه متهم می کند

EVER SINCE حمله روسیه به اوکراین در فوریه 2022، آفریقای جنوبی ادعا کرد که “غیر متعهد” و “بی طرف” است. غرب مدتهاست که حکمت این موضع را زیر سوال برده است. اکنون آمریکا صحت آن را زیر سوال می برد. در 11 مه، روبن بریگیتی، سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی، این کشور را متهم کرد که در یک عملیات دریایی مخفیانه در دسامبر 2022 به روسیه سلاح و مهمات می‌دهد. «تسلیح روسیه توسط آفریقای جنوبی… اساسا غیرقابل قبول است.[and a] انحراف از سیاست عدم تعهد آفریقای جنوبی.

این اتهامات مربوط به مجموعه ای از وقایع عجیب است لیدی آر، یک کشتی تجاری روسی که تحت تحریم های آمریکا قرار دارد. در ماه نوامبر، مقامات آمریکایی متوجه شدند که این هواپیما به سمت آب های آفریقای جنوبی می رود. چند هفته بعد در Simon’s Town، یک پایگاه دریایی در خارج از کیپ تاون در نزدیکی سواحل پر از پنگوئن پهلو گرفت. با این حال، در حال حاضر، ترانسپوندر خود را خاموش کرده بود. شاهدان عینی گفتند که بارها را در حال تخلیه دیدند و منابع دیپلماتیک به آن مشکوک بودند لیدی آر دست خالی نرفت آقای بریجیتی اظهار داشت: «ما مطمئن هستیم که سلاح در آن کشتی بارگیری شده است. و من روی صحت این ادعا شرط می‌بندم.»

پس از انتشار گزارش شاهدان عینی، تاندی مودیس، وزیر دفاع آفریقای جنوبی، این را گفت لیدی آر کالاهای سفارش داده شده قبل از همه گیری کووید-19 را تحویل می داد. در ماه ژانویه، پس از هفته ها سکوت در مورد اینکه آیا چیزی در کشتی گذاشته شده است یا خیر، وزیر دیگری اظهار داشت که دولت هیچ گونه فروش تسلیحاتی به روسیه را تایید نکرده است. در بسیاری از کشورها این پایان کار است. اما در آفریقای جنوبی، جایی که ریاست‌جمهوری، دفاع و وزارت‌های خارجه به طور منظم هیچ اطلاعی از آنچه که سایر بخش‌ها انجام می‌دهند، ندارند، بیانیه‌های معتبر شک و تردید را می‌طلبد. خانم مودیس، یک مبارز سابق چریکی ضد آپارتاید که سال گذشته در یک نشست امنیتی در مسکو شرکت کرد، در محافل دیپلماتیک بی اعتماد است. آفریقای جنوبی نیز مملو از سلاح های غیرقانونی و سندیکاهای جنایتکار است و سابقه طولانی در قاچاق اسلحه دارد.

مطالب جدید دیدنی  گلوله های قبل از رای گیری - ایالت اوگاندا تعداد زیادی از شهروندان را کشته است | خاورمیانه و آفریقا

بسیاری از سوالات بی پاسخ مانده است. چه مواد خاصی ممکن است به روسیه برده شود؟ چه کسی قرار است کیت را روی کشتی گذاشته باشد؟ وقتی به روسیه رسید چه اتفاقی افتاد؟ (تحلیلگران دفاعی حدس می زنند که هر محموله ای بسیار کوچک و قدیمی بوده و نمی تواند تغییرات زیادی در میدان جنگ ایجاد کند). اتهامات عمومی سخنگوی سیریل رامافوسا، رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی، گفت که دولت تحقیقات مستقلی را آغاز خواهد کرد و افزود که «ناامیدکننده است که سفیر ایالات متحده موضع عمومی غیرمولد اتخاذ کرده است».

در هر صورت، این اقدام نشان می دهد که روابط بین غرب و آفریقای جنوبی به پایین ترین حد خود از زمان پایان آپارتاید رسیده است. در ماه فوریه، در یک سالگرد تهاجم روسیه به اوکراین، آفریقای جنوبی میزبان نیروی دریایی روسیه و چین برای رزمایش بود. یک ماه پیش از آن، نالدی پاندور، وزیر امور خارجه، در یک دیدار رسمی از همتای روس خود، سرگئی لاوروف، استقبال کرد. او که در کنار او ایستاده بود، گفت که درخواست از روسیه برای خروج از اوکراین، «با توجه به انتقال گسترده تسلیحات» که این کشور از غرب دریافت کرده است، «ساده‌ای و کودکانه» خواهد بود.

با این حال، این یک چیز است که توسط کهنه سربازان پیر چپ در حاکمیت آفریقای جنوبی سخنرانی می شود. ANC در مورد هم ارزی اخلاقی کشف اینکه کشوری که در نقطه تلاقی اقیانوس اطلس و هند قرار دارد، ظاهراً برای ولادیمیر پوتین اسلحه می فرستد، کاملاً چیز دیگری است. اگر اظهارات سفیر صحت داشته باشد، به منزله یک عمل بزرگ خودآزاری خواهد بود. به امید کاهش دما، ماه گذشته مقامات آفریقای جنوبی از واشنگتن بازدید کردند، جایی که برخی از نمایندگان کنگره این سوال را مطرح کردند که چرا این کشور باید دسترسی تجاری ترجیحی به بازار آمریکا را حفظ کند. اعتماد سرمایه گذاران در حال از بین رفتن بود، تا حدی به دلیل ترس از اینکه غرب در رابطه خود با آفریقای جنوبی تجدید نظر کند. در 11 مه، راند به تقریباً پایین‌ترین سطح خود در برابر رند سقوط کرد ایالات متحده دلار

مطالب جدید دیدنی  نفت بزرگ کجای کره زمین است که سود 150 میلیارد دلاری خود را خرج می کند؟

آفریقای جنوبی چند انتخاب سخت در پیش دارد. در ماه اوت قرار است میزبان اجلاس سران باشد BRICS بلوک که شامل روسیه می شود. یک ماه بعد قرار است میزبان نشست تجاری بین ایالات متحده و کشورهای آفریقایی باشد. آمریکا دقیقاً مشتاق ایده پاداش دادن به آفریقای جنوبی با یک رویداد نمایشی نیست، چند هفته پس از پهن کردن فرش قرمز برای آقای پوتین (که به عنوان یکی از اعضای دادگاه کیفری بین‌المللی، از لحاظ نظری موظف به دستگیری اوست). آمریکا مایل است در مورد چگونگی برنامه ریزی آفریقای جنوبی برای برخورد با رئیس جمهور روسیه پاسخ دهد. اما پاسخ های رضایت بخشی دریافت نکرده است.