آلوده ترین کشور عربی – عراق برای محافظت از خود در برابر covid-19 بسیار شکسته است. | خاورمیانه و آفریقا

پITY THE پزشکان عراق. تصور می شود هزاران نفر به بیماری covid-19 مبتلا شده اند. اگر بیماری به آنها مبتلا نشود ، قبایل محلی ممکن است. دکتر طارق الشيباني ، مدير بيمارستاني در جنوب عراق ، مي گويد: “هر وقت بيمار مي ميرد ، همه نفس مي کشيم.” یک ماه پیش مرد جوانی از قبیله حسناوی در بیمارستان 19 بر اثر بیماری covid-19 درگذشت. در آن شب ، هنگامی که دکتر شیبانی از محل کار خود خارج شد ، 20 نفر از بستگان مرده وی را بیهوش کردند. دکتر سعی دارد اتهامات را فشار دهد (دوربین مدار بسته دوربین ها صحنه را ضبط کرده اند) ، اما مقامات به خانواده وی گفتند که اگر این کار را نکند ، از امنیت بیشتری برخوردار خواهند شد.

اکثر رژیم های عربی با تقویت کنترل خود با covid-19 برخورد کرده اند. عراق نیست مدتها پیش از قفل کردن دست کشید. به نظر می رسد دولت در اعمال فاصله اجتماعی یا استفاده از ماسک ناتوان است (برخی از مردان این پوشش ها را توهین به مردانگی خود می دانند). پول کمی برای خرج کردن در یک سرویس بهداشتی خالی از جنگ و فساد دارد. روحانیون هنوز هم اجتماعات گسترده ای ترتیب می دهند. رسماً این ویروس بیش از 350،000 عراقی را آلوده و بیش از 9000 نفر را به کام مرگ کشانده است. این مطمئناً یک حساب کم است ، اما هنوز هم بیشتر از هر کشور عربی است.

آیت الله های شیعه این کشور مانند قبایل عراق قوانین خاص خود را تنظیم می کنند. آنها با اربعین ، زیارت سالانه کربلا ، یک شهر مقدس ، پیش می روند. هزاران مومن شیعه قبلاً در 500 کیلومتری بصره قدم زدن را شروع کرده و با هم در کلبه های کنار جاده غذا می خورند و می خوابند. وقتی صدها هزار نفر دیگر در 7 اکتبر به کربلا می آیند ، خطر انتقال بیشتر خواهد شد. استان اطراف در حال حاضر دومین میزان آلودگی در کشور را دارد ، احتمالاً به دلیل زیارت در ماه اوت.

دولت سعی کرده است با بستن مرزهای زمینی عراق و محدود کردن پروازها از ایران ، حجاج خارجی را محدود کند. اما تنها کارهای بسیار زیادی وجود دارد که می تواند انجام دهد. “مردم معتقدند که از مزار حسین بازدید می کنند [in Karbala] covid-19 را درمان می کند ، “آه می کشد یک مشاور بهداشت سابق دولت. مقتدا الصدر ، روحانی آتشنشان ، کارزاری را برای باز نگه داشتن حرم ها آغاز کرده و از تحریم نماز جمعه سرپیچی کرده است. اخیراً عراقی ها بطور ناخواسته در حال حفاری اقوامی هستند که در “قبرستان ویروس کرونا” ویژه دفن شده اند تا بتوانند مراسم تشییع جنازه مناسبی به آنها داده شود.

مراقبت های پزشکی بهتر کمک خواهد کرد. عراق تقریباً نیمی از همسایه فقیرنشین خود ، اردن ، برای هر نفر صرف سلامتی می کند. مقدار زیادی از آن هدر رفته یا به سرقت رفته است. وزارت بهداشت توسط یک تکنوکرات هدایت می شود ، اما پر از مردان آقای صدر است که در راه اصلاحات ایستاده اند. فقط از علا al الالوان که سعی در پاکسازی آن دارد ، س askال کنید. وزیر بهداشت سابق سال گذشته با استناد به فشار بیش از حد از وزارت ، استعفا داد. مقامات دیگر او را ترغیب کردند که در آنجا بماند – اما او ماهها بعد با استناد به فساد ، باج خواهی و افترا دوباره استعفا داد.

امروزه تعداد تخت های بیمارستانی و پزشکان در عراق کمتر از قبل از حمله آمریکا در سال 2003 است ، هر چند جمعیت تقریباً دو برابر شده است. اتحادیه پزشکان عراق ، سندیکای پزشکان ، می گوید که حدود 20،000 پزشک به خارج از کشور فرار کرده اند. بسیاری از کسانی که اخیراً باقی مانده اند به دلیل شرایط نامناسب کار اعتصاب کردند (اقلام اساسی مانند ماسک موجود نیست). کارکنان بیمارستانها آنقدر کم کار هستند که نگذاشته اند پزشکان آلوده به قرنطینه بروند. در همین حال ، کاهش درآمد ناشی از سقوط قیمت نفت به معنای آن است که دولت هیچ پولی برای استخدام هزاران فارغ التحصیل پزشکی ندارد. نخست وزیر ، مصطفی الکاظمی ، آنها را داوطلب می کند. حداقل کاری که دولت می تواند انجام دهد محافظت از آنها در برابر قبایل خشمگین است.

یادداشت سردبیر: برخی از پوشش های covid-19 ما برای خوانندگان رایگان است اکونومیست امروز، خبرنامه روزانه ما. برای اطلاعات بیشتر و ردیاب همه گیر ما ، به مرکز ما مراجعه کنید

این مقاله در بخش چاپ خاورمیانه و آفریقا تحت عنوان “خارج از کنترل” چاپ شده است

از این محتوا استفاده مجدد کنیدپروژه اعتماد