آخرین موضع لری الیسون – آیا TikTok می تواند به اوراکل کمک کند تا در عصر رایانش ابری نیز مرتبط بماند؟ | کسب و کار

لARRY WHO؟ چند هفته پیش س askingال از یک کارگر جوان فناوری در دره سیلیکون در مورد لری الیسون ، یکی از بنیانگذاران ، رئیس سابق و مدیر ارشد فناوری Oracle ، ممکن است نگاههای خالی از ذهن را برانگیخته باشد. بیشتر تعجب آور است ، با توجه به اینکه شرکت وی هنوز دومین سازنده بزرگ نرم افزار در جهان است ، یک سوال بعدی ممکن است این باشد: “به من یادآوری کنید که اوراکل چه چیزی را می فروشد؟”

اینکه مثل گذشته رفتار شده باید لطمه ای به آقای الیسون 76 ساله زده باشد. در اوج شکوفایی اوراکل 20 سال پیش وی شناخته شده ترین میلیاردر سرکش دره سیلیکون بود – ایلون ماسک در گذشته. “تفاوت بین خدا و لری الیسون” ، یکی از بسیاری از کتاب های نوشته شده در مورد این شرکت و بنیانگذار رنگارنگ آن ، با عنوان “خدا فکر نمی کند که او لری الیسون باشد” با عنوان فرعی بود.

به لطف چیزی که از نظر نرم افزاری ، تقریباً با نان و کره پایگاه های اطلاعاتی شرکت اوراکل تا لوبیای ژله از نان تست سفید فاصله دارد ، او و شرکتش دوباره به سرخط خبرها آمده اند. معامله این شرکت برای همکاری با TikTok باعث شده است که نام تجاری آن حتی برای بسیاری از نوجوانان قابل شناسایی باشد – مشتری اصلی پلت فرم اشتراک ویدیو که متعلق به چین است. اینکه بدنامی بیش از 15 ثانیه طول بکشد ، طول یک ویدیوی معمولی TikTok موضوع دیگری است.

تلاش برای اختراع مجدد در دره سیلیکون چیز جدیدی نیست. این می تواند توسط مشاغل قدیمی سودآور دشوار شود. فقط بپرس IBM، یکی دیگر از فناوری اطلاعات یک بار عالی (آی تی) غولی که به بی ربطی کشیده شده است. Oracle ترجیح می دهد از مایکروسافت تقلید کند ، که انقلاب ابری را به سرمایه بازار 1.6 تریلیون دلار و بازده ستاره ای رسانده است (نمودار را ببینید). ترتیب TikTok ، که باعث می شود اوراکل داده های برنامه را در فضای ابری خود میزبانی کند ، تایید می کند که این برنامه آقای الیسون است. مانند معامله – که هنوز می تواند توسط رئیس جمهور دونالد ترامپ مسدود شود (به مقاله بعدی مراجعه کنید) – مسخ اوراکل هنوز معامله ای انجام نشده است.

از زمان تأسیس آن در سال 1977 ، اوراکل یکی از موارد عجیب در دره سیلیکون بوده است – کمتر به اختراع چیز جدید بعدی و بیشتر به امضای قرارداد بزرگ بعدی متمرکز شده است. در اواسط دهه 1990 میلادی ، این بازار بر بازار پایگاه های “رابطه ای” تسلط داشت ، که اساس برنامه های شرکت ها از نگهداری کتاب تا مدیریت زنجیره تامین است. پس از سقوط dotcom در اوایل دهه 2000 ، آن از انبوه پول نقد و قیمت بالای سهام برای ادغام بخشهای مختلف آی تی صنعت. در عرض چند سال چندین رقبای نرم افزاری از جمله خریداری کرد BEA Systems و PeopleSoft و همچنین Sun Microsystems ، سازنده رایانه های قدرتمند. یافتن یک شرکت قابل توجه که چکی به دفتر مرکزی اوراکل در شهر Redwood City ارسال نکند ، هنوز سخت است. با محصور شدن مشتریان درگیر خستگی ناگهانی تغییر پایگاه داده ، اوراکل می تواند سودهای کلانی کسب کند. این شرکت در آخرین سال مالی خود درآمد خالص بیش از 10 میلیارد دلار با درآمد نزدیک به 40 میلیارد دلار کسب کرده است.

موفقیت در قدیم آی تی دلیل بزرگی بود که اوراکل به نوع جدید دیر رسید: رایانش ابری. آقای الیسون مدتهاست که آن را بعنوان یک برچسب مadد برای فن آوری موجود رد می کند. زمانی که او فهمید این یک تغییر دوره ای است آی تی، اوراکل عقب افتاده بود. Oracle Cloud Infrastructure (OCI) ، همانطور که پیشنهاد خود را می خواند ، گفته می شود که فروشی کمتر از 2 میلیارد دلار در سال دارد ، در مقایسه با بیش از 40 میلیارد دلار برای خدمات وب آمازون (AWS) واحد ابر پیشرو در بازار تجارت الکترونیکی تیتان چندین برابر ارزش بازار اوراکل 178 میلیارد دلار ارزیابی شده است. رقبای مبتنی بر ابر از این دست که آقای الیسون یک بار اخراج کرده است ، مانند Adobe و Salesforce ، حدود یک چهارم بیشتر از شرکت او ارزش دارند.

جهان حتی در پایگاه های داده ، تجارت اصلی اوراکل ، حرکت کرده است. برای بسیاری از برنامه های جدید ، مانند وب سایت های مشتری ، ابزارهای آن بسیار گران و انعطاف پذیر نیستند. سالهای اخیر شاهد ظهور مخازن دیجیتال تخصصی تر ، بسیاری از آنها در فضای ابری و مبتنی بر نرم افزار “منبع باز” قابل انعطاف بوده ایم. طبق گفته گارتنر ، یک شرکت تحقیقاتی ، سهم اوراکل از بازار پایگاه داده از تقریبا 44 درصد در سال 2013 به 28 درصد در سال گذشته کاهش یافته است. و هنوز نتوانسته است شهرت متضاد مشتری با مواردی مانند حسابرسی را برای تأیید استفاده آنها از نرم افزار توسط کارگران – و هزینه های سنگین برای شرکت هایی که بیش از حد مجوز هستند ، از بین ببرد. یک بانک ، برنت تیل از جفریز ، دیگر خرس های اوراکل را تکرار می کند وقتی او می گوید که این شرکت سالها گیر کرده است حتی به عنوان “ما در عصر داده زندگی می کنیم ، بزرگترین رونق فناوری تا کنون.”

بینندگان آینده ای روشن تر

خوش بینان اوراكل مخالف این هستند كه این شركت چند كار برای آن انجام داده است. یکی مدیریت است. مرگ اکتبر گذشتهمدیر عامل، مارک هرد ، صفرا کاتز را به عنوان زن مسئول ترک کرد. وی به طور گسترده یک اپراتور موثر شناخته می شود. آقای الیسون ، که در سال 2014 از سمت مدیر اجرایی کناره گیری کرد ، در سال های اخیر بدون فعال شدن انگشتان انگشتان خانم کاتز ، نقش فعال تری را در تولید محصول بازی کرده است. تد فریدمن از گارتنر می گوید ، این فناوری فناوری بهتری مانند “پایگاه داده خودمختار” است ، که از هوش مصنوعی برای اتوماسیون کارهایی استفاده می کند که برای انسان اختصاص داده شده است آی تی مدیران به عنوان مثال ، این اجازه می دهد تا به روزرسانی های نرم افزار بدون خاموش کردن سیستم ها نصب شوند ، روشی مخوف که می تواند بسیار اشتباه باشد.

OCI Clay Magouyrk ، یکی از رهبران آن ، می گوید از مزیت دیررس در ابر برخوردار است. وی می گوید: “ما مجبور نبودیم مسیر درست دیگری را طی كنیم كه دیگران باید طی كنند.” آقای مگویرک به پلت فرم ابر نسل بعدی اوراکل اشاره می کند ، که علاوه بر سایر موارد ، صدها ابر محلی محلی را ارائه می دهد که به مشتریان اجازه می دهد داده های خود را نزدیک به خانه نگه دارند ، زیرا ممکن است مقررات مربوط به حفظ حریم خصوصی از این طریق بخواهند. در آوریل Zoom ، یک سرویس کنفرانس ویدیویی ، تصمیم را انتخاب کرد OCI برای کمک به آن در مدیریت رشد همه گیر (بیشتر به این دلیل که هزینه استفاده Oracle برای استفاده از شبکه های خود کمتر است). انعقاد قرارداد TikTok می تواند یک پیشرفت دیگر باشد: برنامه ویدیویی سالانه تخمین می زند 1 میلیارد دلار برای خدمات رایانش ابری باشد.

یک فرصت بزرگتر برای اوراکل در برنامه های مبتنی بر ابر است. این شرکت شروع به تبدیل برخی از مشتریان فعلی خود به این برنامه ها کرده است ، که پیچیده تر از محاسبات اساسی و ذخیره سازی ارائه شده توسط AWS و OCI، مارک معردلر از کارگزار برنشتاین را مشاهده می کند. مجموعه خدمات مبتنی بر ابر این شرکت در حال حاضر 8٪ از درآمد نرم افزار آن را تشکیل می دهد. فروش بیش از 30 درصد در سال رشد کرده است.

کارت وحشی شرط بندی های سیاسی اوراکل است. این شرکت خود را نزدیک به آقای ترامپ قرار داده است. در سال 2016 خانم کاتز در تیم انتقال رئیس جمهور خدمت کرد و امسال آقای الیسون میزبان جمع آوری کمک مالی برای او بود. این به آنها کمک نکرد تا یک قرارداد سودآور ابر با وزارت دفاع برنده شوند. OCI از نظر فنی آماده نیست اما ممکن است بودن در رحمت های خوب کاخ سفید به اوراکل کمک کرده باشد تا مایکروسافت (که قرارداد پنتاگون را برنده شد) در معاملات TikTok شکست دهد. در صورت موفقیت در معامله – “اگر” بزرگی وجود داشته باشد ، ابر اوراکل ممکن است به عنوان پناهگاهی دیجیتالی برای شرکتهایی که می خواهند به واشنگتن اطمینان دهند که داده های آنها از چشم کنجکاو کنجکاو در پکن در میان جنگ سرد فناوری چین و آمریکا مصون است ، ایجاد شود.

بنابراین نوشتن اوراکل خیلی زود است. هنگامی که گروهی از سرویس های ابری جوان مدیر عاملاخیراً در تماس زوم با خبرنگاران ملاقات کرد ، آنها در ارزیابی خود اتفاق نظر داشتند. جنیفر تجادا از PagerDuty ، که به شرکت ها در مدیریت کمک می کند آی تی “، شما باید به اوراكل احترام بگذارید كه در جستجوی راه هایی برای حفظ اهمیت خود است.” مرتبط بودن همان رشد سریع نیست ، که ممکن است با توجه به رقابت ناشی از آن ، گریزان باشد AWS و دیگران. اما از زباله دان دیجیتال تاریکی بهتر است.

این مقاله در بخش تجارت چاپ چاپ تحت عنوان “آخرین موضع لاری” منتشر شد

از این محتوا استفاده مجدد کنیدپروژه اعتماد

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>